How much do Care/Of vitamins cost? (Explained)

/

I may receive a commission for purchases made through product links on this page, but I always stand by my opinions and endorsements!

My CareOf Box

You’ve probably seen ads for Care/Of vitamins on Instagram.

They’re all of the place these days!

They promise a personalized vitamin regimine, built just for you, that will help you feel your best each and every day.

It all sounds a little fancy, right?

How much do Care/Of vitamins actually cost?

Care/Of vitamins cost, roughly, about $30-50 per month. It all depends on your specific vitamin stack along with which supplements, extras, and powders you’re taking each month, as well.

My monthly stack when I tried the service for a month (read my full Care/Of vitamins review) came out to $44 per month.

I’ll break down the exact costs and specifics below!

(Or you can start here with your free personalized quiz.)


My Daily Vitamin Stack & Supplements

After going through the (extremely detailed and thorough) Care/Of vitamins quiz, here’s what the company recommended for me.

I had mentioned I was mostly interested in better performance in the gym and recovery from my workouts. Otherwise, I’m a pretty healthy and active 32 year old man.

So my recommended stack was:

Ashwaganda 600mg

To relieve stress, tension, and promotes muscle endurance and overall fitness.

Vitamin C 250mg

To bolster my immune system and aerobic endurance.

Cranberry powder 500mg

To support urinary tract health.

(Hey, I am getting older, after all.)

Rhodiola 250mg

To lower stress levels and reduce fatigue.

Magnesium 400mg

To support a good night’s sleep.

Whey protein powder

For extra protein to add in workout recovery.

Maca root powder (5 packets)

To support and promote high energy levels and athletic performance.

I decided to try everything except the whey protein powder (I prefer to get my protein from real foods).

Care/Of sent a month’s supply, enough for me to take each vitamin once per day, along with 5 of the maca root packets.

In total, my stack came out to $44.

The actual vitamins were $37 for the month, and the maca root was an extra $7.

If you decided to order your full recommended regimine, or if your stack was more robust for one reason or another, you Care/Of cost could easily total over $50 per month.

On the other hand, you’re always free to drop certain supplements from your order and bring the cost down.


Can you order Care/Of vitamins a la carte?

Sort of, yes!

If you take the quiz and set yourself up with an account and a regular Care/Of monthly order, you can add or subtract anything you want to your box.

You can add vitamins to your order from anywhere from $5 to $22 each, including:

  • Vitamin B12
  • B Complex
  • Vitamin C
  • Vitamin D
  • Prenatal
  • Vitamin K2
  • Multivitamin
  • Magnesium
  • Calcium Plus
  • Iron
  • Zinc

Extra herbs are available for your Care/Of box from about $7-10, including:

  • Ashwaghanda
  • Rhodiola
  • Turmeric
  • Elderberry
  • Milk thistle
  • Garlic
  • Evening primrose
  • Saw Palmetto
  • Cranberry

You can also add probiotics or specialty vitamins to your order from $8-19 each.


My experience (Is Care/Of worth it?)

Overall, I really enjoyed my time trying Care/Of vitamins, and I felt physically pretty good while I was taking my daily stack!

You can check out my full review for way more detail, but I’ll give you a few quick pros and cons, what I liked and what I didn’t:

Care/Of Pros:

I had great workouts! The stack of supplements and vitamins they sent really did help me perform better in the gym and experience better recovery. A+ for this aspect of the service!

My mood was great. I definitely felt energetic and, overall, in a light mood most days when I was using Care/Of. It’s hard to contribute it 100% to the vitamins, but the positive correlation was good to see!

Professionalism. I loved the packaging and the high-quality sourcing of ingredients. I definitely felt good about handing my money over to these folks.

Care/Of Cons:

Taking the pills sucks. Some of the pills were pretty big. I’m not bad at taking pills, but it wasnt the most fun thing to do in the whole world.

A little expensive. I’ll be honest, if you decide to take Care/Of and keep up with it every month, it’ll start to really add up in costs. It’s hard to put a price on your health and wellness, but I would definitely try it out to see if you get any benefits before you get yourself on a regular delivery. (Remember to pause your subscription if you’re not sure yet!)


Wrapping Up

Depending your the results of your personalized vitamin quiz, you should expect to pay $30-50 per month to try Care/Of Vitamins.

My personal regimine came out to about $44, and that’s after I removed one of the powders (whey) from my order.

Any other questions about Take Care/Of? Hit me up in the comments!

And don’t forget to take your personalized quiz right here and see what you get!

After blog post
Your subscription could not be saved. Please try again.
Success! Glad to have you aboard.

Get a stronger, healthier body.

Subscribe for a 7-day series of all my best tips & info. 

No spam, I promise!

Leave a Comment